Ogłoszenia

Ratuj pszczoły

Obraz1

Gmina Wyszki informuje że we współpracy z Fundacją Nasze Bezdomniaki z siedzibą w Wykno 2A, na terenie gminy Wyszki dofinansowywana jest w wysokości 100% sterylizacja kotek i suk będących własnością osób fizycznych zamieszkałych na terenie gminy Wyszki.

Pan JAN KŁOCZKO ze wsi Malesze gm. Wyszki w dniu 17 września 2019 roku obchodził swoje 100 UrodzinySerdeczne życzenia dobrego zdrowia i pomyślności Dostojnemu Jubilatowi złożył w imieniu Wójta Gminy Zastępca Wójta –  Pan Tadeusz Wielanowski, oraz przekazał listy gratulacyjne wystosowane przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Wojewodę Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Dużo zdrowia i dalszych szczęśliwych lat Jubilatowi życzyła Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Wyszkach Pani Zdzisława Jabłońska.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProIde87bdd4a45

14 września 2019 r. obchodziliśmy 80 rocznicę bitwy pod Olszewem, która miała miejsce w nocy z 13 na 14 września 1939 r. Stoczyła ją Suwalska Brygada Kawalerii ze zmotoryzowanym oddziałem niemieckim. W boju zginęło wielu szwoleżerów. Niemcy też ponieśli duże straty, w odwecie mordowali mieszkańców, palili zabudowania, rozstrzeliwali jeńców wziętych do niewoli.

Uroczystość upamiętniającą krwawą bitwę rozpoczęto Mszą św. w intencji poległych przy pomniku w Olszewie. Po Mszy św. miały miejsce przemówienia organizatorów i zaproszonych gości. Odbyło się też wręczenie odznaczeń. Pani Bożena Pierzchało nauczyciel i opiekun Izby Pamięci Narodowej 3 pułku Szwoleżerów Mazowieckich, znajdującej się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach otrzymała Odznakę Pamiątkową 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i zapalono znicze.

Dalsza cześć uroczystości – to piknik historyczny. Można było obejrzeć stoiska grup rekonstrukcyjnych, wojska oraz policji, a także eksponaty Izby Pamięci Narodowej z Bitwy pod Olszewem znajdujące się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach.

Około godz. 19.00, już po raz czwarty odbyła się Rekonstrukcja Bitwy pod Olszewem  w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego przy pomocy grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańców. Wzniesiono domy, obejścia, płoty, studnię z żurawiem i wiatrak, które przedstawiały Olszewo z września 1939r. Widowisko zrobiło ogromne wrażenie na oglądających.

Uroczystość zakończono Apelem Poległych.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProIdc12a9703e1

 11 września 2019 roku odbyła się VII sesja Rady Gminy Wyszki. Wójt Mariusz Korzeniewski przedstawił sprawozdanie w okresie międzysesyjnym. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkach Pani Marzanna Olszewska przedstawiła sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkach za rok 2018 z uwzględnieniem potrzeb w zakresie pomocy społecznej na 2020 r. Podjęto też uchwały w sprawie:

- wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie przez Gminę Wyszki prawa własności nieruchomości położonych w obrębie wsi Strabla- Łyse

- ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz poszczególne warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych składników wynagradzania.

- regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Wyszki

- zmian w Statucie Gminy Wyszki

- wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wyszki

- wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Wyszki na 2019 rok

 

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProIdf6f86927d7

7 września 2019 r. w Wyszkach po raz pierwszy w dziejach parafii wyszkowskiej odbyły się Dożynki Diecezjalne. Uroczystość rozpoczęła modlitwa różańcowa prowadzona przez ks. Romana Kowerdzieja – diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych. Wszystkich wiernych i duchowieństwo przywitał proboszcz Parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach ks. Andrzej Ulaczyk. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski, który powitał władze państwowe, samorządowe, poczty sztandarowe i delegacje rolników z wieńcami dożynkowymi z całej diecezji. Mszę Św. dziękczynną w intencji rolników i wszystkich pracujących na roli wygłosił Jego Ekscelencja ks. Piotr Sawczuk Biskup Drohiczyński. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Starostowie Dożynek Państwo Małgorzata i Andrzej Kowalewscy poprosili o pobłogosławienie ziarna i wieńców. Delegacje z parafii diecezji drohiczyńskiej z wieńcami dożynkowymi, przechodziły w procesji przed ołtarzem, gdzie zostały poświęcone przez Biskupa Drohiczyńskiego.

      W dniu 4 sierpnia br. odbyły się gminne ćwiczenia ochotniczych straży pożarnych pt. „Pożar kompleksu leśnego w okolicach miejscowości Filipy gm. Wyszki”. Udział w nich wzięły jednostki OSP w Godziebach, Mulawiczach, Niewinie Borowym, Pulszach, Samułkach Dużych, Topczewie i Wyszkach. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania jednostek PSP i OSP podczas gaszenia pożaru lasu o dużej powierzchni i jego lokalizacji wraz z udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczenia zostały poprzedzone odprawą, podczas której omówiono zagadnienia związane z taktyką ratowniczo-gaśniczą, ratownictwem medycznym oraz bezpieczeństwem prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProId5fca0b6d47

6 lipca 2019r. w Augustowie odbyła się kolejna podlaska edycja popularnego kulinarnego konkursu, który gromadzi wielu chętnych do zaprezentowania swoich regionalnych produktów.

Na szczeblu krajowym konkurs organizuje Polska Izba Produktu Regionalnego w Warszawie. W woj. podlaskim organizatorami tego przedsięwzięcia są: Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku.

Dzięki przychylności władz Gminy Wyszki przedstawicielki trzech organizacji naszej gminy mogły pojechać do Augustowa ze swoimi produktami regionalnymi i zaprezentować je przed pięcioosobową komisją konkursową.

Koło Gospodyń Wiejskich Aktywna Wieś w Niewinie Borowym reprezentowała p. Eugenia Bożena Gromada, która do konkursu przygotowała następujące produkty:

- Głogówka- nalewka z kwiatów głogu,

- Tort ziemniaczany dekorowany plastrami boczku.

Klub Seniora działający przy Gminnym Centrum Biblioteczno Kulturalnym w Wyszkach reprezentowała p. Zuzanna Maksimiuk, która do konkursu wystawiła:

- Dżem ze Świnki- smarowidło do chleba,

- Pigwówka- nalewka z pestek pigwy.

Koło Gospodyń Wiejskich „Topczewianki” z Topczewa reprezentowały p. Elżbieta Karpiesiuk i Jadwiga Puchalska. Do konkursu wystawiły:

- Sękacz z Topczewa,

- Pierogi drożdżowe smażone na głębokim tłuszczu,

- Rurki z pieczarkami.

Każdego roku komisja ma nie lada wyzwanie, ponieważ musi wybrać spośród ponad 100 najlepiej przygotowanych produktów te najlepsze. Reprezentacja nasza może pochwalić się sukcesem, ponieważ Głogówka - nalewka z kwiatów głogu, zdobyła w podkategorii napoje alkoholowe pierwsze miejsce. Pani Eugenia Bożena Gromada za swój produkt otrzymała dyplom i nagrodę.

W związku z tym, że konkurs odbywał się podczas Targów Turystycznych Polska Smakuje, była możliwość sprzedaży swoich produktów. Nasze organizacje skorzystały z tej możliwości i zapewniły wcześniej miejsce w pawilonie wystawionym przez KOWR. Było to pierwsze tego typu doświadczenie naszych pań. Trzeba przyznać, że kanapki z dżemem ze świnki i ogórkiem kiszonym p. Zuzanny, oraz drożdżowe pierogi i rurki z pieczarkami pań z Topczewa cieszyły się uznaniem pośród zwiedzających w tym dniu Targi Polska Smakuje.

Należy przyznać, że konkurs ten spełnia ważną poznawczą i integracyjną rolę. Pozwala też na podbudowanie własnej samooceny, jakże ważnej cechy do budowania kapitału i twórczego działania w organizacji.

Tekst i zdjęcia Bożena Gromada

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProIdd4c126cb42

logo POPŻ

PODPROGRAM 2018 – efekty


1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkach (OPL)  z terenu województwa podlaskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bank Żywności Suwałki - Białystok w Suwałkach realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2018 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie wrzesień 2018 – czerwiec 2019.
2. Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
• warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe);
• skrobiowe (makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane),
• mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),
• mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju),
• cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy),
• tłuszcze (olej rzepakowy),
• dania gotowe (gołąbki w sosie pomidorowym).


3. Pomoc żywnościowa trafiła do 569 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa podlaskiego.
4. Wydaliśmy osobom potrzebującym:
- 24,62680 ton żywności;
- 1652 paczek żywnościowych.

5. W ramach Podprogramu 2018  59 osobom korzystającym z pomocy żywnościowej przeprowadzono 4 warsztaty edukacyjne w ramach działań towarzyszących:
• Ekonomiczne - 2  spotkania dla 59 uczestników
• Kulinarne - 2 spotkania dla 59 uczestników

 6 lipca 2019 r. w Godziebach odbyła się uroczystość upamiętniająca zamordowanych przez żandarmów niemieckich mieszkańców Godzieb. Wójt Gminy Pan Mariusz Korzeniewski przywitał wszystkich przybyłych gości: dr Ewę Rogalewską z Instytutu Pamięci Narodowej z Białegostoku, Jana Krasowskiego – Prezesa Koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Alfredę Trzeszczkowską, Dyrektorów szkół, poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. ks. F. J. Falkowskiego w Topczewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach, OSP W Topczewie, OSP w Wyszkach, strażaków, rodzinę poległych i mieszkańców wsi Godzieby.

Następnie Pani Bożena Pierzchało - nauczyciel historii przedstawiła historię tragicznych wydarzeń z lipca 1943 roku, kiedy to zamordowano rodzinę Falkowskich „Wnuki” z Godzieb.

Mszę Św. w intencji pomordowanych oraz o pokój sprawował ks. Zbigniew Bolewski, proboszcz parafii w Topczewie. Po zakończonej Eucharystii miało miejsce poświęcenie pomnika i złożenie kwiatów w hołdzie pomordowanym. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Sołtys Sołectwa Godzieby Pan Andrzej Łuczaj, który podziękował Wójtowi oraz Instytutowi Pamięci Narodowej za wzniesienie nowego pomnika, który upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1943 roku.

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProId8300e925c2

 25 czerwca 2019 roku odbyła się VI sesja Rady Gminy Wyszki. Wójt Mariusz Korzeniewski przedstawił sprawozdanie  w okresie międzysesyjnym, raport o stanie Gminy Wyszki za 2018 rok oraz informację o stanie mienia komunalnego. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej  Sylwester Miluski odczytał opinię Komisji oraz wniosek w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Wyszki. Radni jednogłośnie udzielili absolutorium Wójtowi Gminy Wyszki. Podjęto też uchwały w sprawie:

- Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Wyszki.

- określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Wyszki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

- zniesienia Sołectwa Sieśki i przyłączenia miejscowości Sieśki do Sołectwa Wodźki, zmiany nazwy Sołectwa Wodźki oraz wprowadzenia zmian w uchwale w sprawie nadania Statutu Sołectwa Wodźki.

- ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat.

- udzielenia Wójtowi Gminy Wyszki wotum zaufania.

- zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2018 rok.

- wprowadzenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wyszki na lata 2019-2037.

- wprowadzenie zmian w budżecie Gminy na 2019 r.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProIda4c0b517aa

 3 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Strabli obchodzony był Dzień Rodziny. W święcie udział wzięli: Przewodnicząca Rady Pani Zofia Oksiuta, Wójt Gminy Pan Mariusz Korzeniewski, rodzice i dzieci.  Uroczystość rozpoczęła akademia poświęcona rodzinie. Następnie wszyscy zgromadzeni w szkole udali się na poczęstunek- kiełbaskę z grilla i słodkości. Dzieci bawiły się na dmuchanym zamku i placu zabaw.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProId72e9c9b098

 30 maja 2019 roku odbyła się V sesja Rady Gminy Wyszki. Na obrady przybył Pan Marek Malinowski z Zarządu Województwa Podlaskiego. Powiedział, iż został już rozstrzygnięty przetarg na remont drogi Topczewo- Bielsk Podlaski. W tym roku będzie wykonane ponad 6 km asfaltu. Poinformował, że Gmina Wyszki otrzymała dotację na zakup samochodu strażackiego do jednostki OSP w Niewinie Borowym w kwocie 70.000, zł.

Radni podjęli uchwały w sprawie:

  1. Wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy na nieruchomości stanowiące mienie komunalne.
  2. Określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze.
  3. Podjęcia uchwały w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
  4. Podjęcia uchwały w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagradzania.
  5. Wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wyszki na lata 2019-2037.
  6. Wprowadzenia zmian w budżecie Gminy na 2019 r.
  1. Ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Wyszki oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych mających siedzibę na obszarze gminy Wyszki.
  2. Ustalenia przebiegu dróg gminnych na terenie gminy Wyszki.
  3. Wzoru wniosku o wypłatę dodatku energetycznego.

View the embedded image gallery online at:
http://www.wyszki.pl/ogloszenia.html#sigProId196371315b