Dnia 13 lipca na placu przed budynkiem Świetlicy Wiejskiej zebrały się grupy wakacyjne dzieci i młodzieży wraz z licznie przybyłymi zaproszonymi gośćmi z Urzędu Gminy Wyszki oraz innych instytucji z miejscowości Wyszki i Bielsk Podlaski, aby wziąć udział w Święcie Regionalnej Potrawy Gminy Wyszki. Inicjatywa została zorganizowana przez realizatorów projektu ( SAW i MRGW) "Poznajemy i promujemy regionalne smaki Gminy Wyszki", realizowanego w ramach dotacji otrzymanej z Urzędu Gminy na zadania z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego.

 

Zorganizowanie tego święta było poprzedzone dwudniowymi warsztatami w lepieniu pierogów. Pod okiem pań ze Stowarzyszenia Aktywna Wieś dzieci z Niewina i Młodzieżowa Rada Gminy Wyszki ze swoją opiekunką wspólnie ulepiły ponad tysiąc pierogów z różnym nadzieniem. Należy przyznać, iż były to warsztaty pracowite i efektywne. Młodzież i dzieci pokazały, że mogą stanąć na wysokości zadania i że można na nich polegać. Święto Pieroga miało opracowany bogaty program połączony z różnorodnymi konkursami i zabawami na placu szkolnym. Deszczowa pogoda w tym dniu nie pozwoliła na te atrakcje pod gołym niebem i dlatego wszyscy uczestnicy przenieśli się do budynku świetlicy. Tam odbyły się konkursy dla poszczególnych grup w zjadaniu pierogów na czas, degustacja pierogów dla wszystkich uczestników imprezy i na koniec zabawa przy muzyce. Nagrody dla zwycięzców w najszybszym zjedzeniu pierogów przekazało Stowarzyszenie N.A.R.E.W - Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Odbywającą się imprezę uatrakcyjnili druhowie strażacy z OSP Niewino Borowe. Strażacy umożliwili dzieciom obejrzenie samochodu i wejście po drabince na jego wierzch. Największą atrakcją było zainicjowanie pożaru i jego gaszenie na placu. Zaalarmowani o pożarze wszyscy wybiegli na plac aby zobaczyć strażacką akcję. Kiedy pożar został ugaszony wielką frajdą było lanie wody. Wszyscy chcieli znaleźć się pod fontanną z węży.

Realizatorzy projektu dziękują wszystkim za liczne przybycie na nasze święto. Nie wymienialiśmy z nazwiska kto był u nas, ale zdjęcia pokażą uczestników i gości. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i podniesienie przez to rangi naszego przedsięwzięcia. Dziękujemy serdecznie Panu Redaktorowi gazety Wieści Podlaskie za to, że przyjechał do nas i towarzyszył z obiektywem podczas trwania naszej imprezy.

Wszystkim "pracusiom" przy pierogach stokrotne dzięki za wielkie zaangażowanie. Panie ze stowarzyszenia pracowały jeszcze w sobotę przy przygotowywaniu bigosu, a w niedzielę podczas Gminnych Zawodów Strażackich wydawały druhom bigos dokładając jeszcze różne smaki pierogów. Tak się złożyło, że Święto Pieroga miało nieodłącznych partnerów - Druhów Strażaków.

Relację przygotowała koordynator projektu- Eugenia Bożena Gromada.