3 maja 2018 r. obchodziliśmy uroczystość 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Strażaka, w której udział wzięli przedstawiciele Gminy Wyszki, zaproszeni goście: Pan Walenty Korycki – Radny Województwa Podlaskiego, Pan Mateusz Młodzianowski - przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej, strażacy z gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach, której przewodniczył i wygłosił homilię Jego Ekscelencja ks. Biskup Antoni Dydycz. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach zaprezentowali część artystyczną poświęconą uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

 

Po Mszy Św. wszyscy zebrani udali się za pocztami sztandarowymi, pod Pomnik Pamięci i Tożsamości Narodowej. Przedstawiciele władz, szkół i instytucji złożyli kwiaty. Głos zabrał Wójt Gminy Pan Mariusz Korzeniewski, nawiązał do Święta Matki Bożej Królowej Polski i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mówił, że obowiązkiem nas wszystkich jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w trudnych czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zagasła iskra wolności i niepodległości. Wspomniał też o pierwszym Gminnym Dniu Strażaka oraz o św. Florianie. Dzięki szczodrości i ofiarności naszych druhów strażaków została postawiona figura św. Floriana. Podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę.

Następnie miało miejsce uroczyste odsłonięcie figury św. Floriana, którą poświęcił ks. Biskup Antoni Dydycz. Na zakończenie uroczystości Jego Ekscelencja – Honorowy Obywatel Gminy Wyszki udał się do Urzędu Gminy na spotkanie z pracownikami.