W ramach ogłoszonego konkursu przez Wójta gminy na realizację zadań publicznych z zakresu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, członkowie stowarzyszenia " Młodzi Duchem" ze Strabli od dn. 1 sierpnia 2018r. przystąpili do realizacji projektu "Smaczne relacje pokoleniowe – to dziedzictwo kulturowe". W projekcie biorą udział seniorzy, dzieci i młodzież. Potrzebą realizacji projektu jest wykorzystanie wiedzy i umiejętności starszego pokolenia, by pokazać dzieciom i młodzieży świat kuchni, jako miejsce łączące przeszłość z teraźniejszością- praktyczną naukę przygotowywania posiłków. Ważnym elementem jest przekazywanie uczestnikom zajęć, że sztuka kulinarna to ważny element dziedzictwa kulturowego, a czas spędzony na wspólnym gotowaniu może być sposobem na pogłębianie więzi międzypokoleniowych. W myśl tych założeń zaplanowano cykl warsztatów, które przeprowadziły członkinie stowarzyszenia.

 

"Tradycyjnie - zdrowo - obiadowo"- warsztaty odnośnie tradycyjnego żywienia odbyły się 23.08.2018 w godz. 14-20, przygotowano dania obiadowe, przystawki , sałatki i desery. Pod okiem "mistrza kuchni" uczestnicy przyrządzając potrawy, doskonalili swoje umiejętności kulinarne.
"Ładne dekoracje to też dotacje"- przeprowadzono dn. 24.08.2018 w godz.15-20. Warsztaty te cieszyły się szczególnym uznaniem wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia z zakresu techniki i dekoracji "carving", czyli sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Dzięki umiejętności prowadzącej uczestnicy warsztatów poznawali technikę sztuki efektownej, dekoracji stołu i potraw.
"Palce lizać"- to kolejne warsztaty, które odbędą się 30.08.2018 w godz.15-20, poświęcone będą wypiekom mącznym: wypieki ciast ,babeczek, rogalików, rurek... Ciasta upieczone podczas warsztatów zostaną zaprezentowane podczas dożynek gminnych w Wyszkach dn. 02.09.2018 do degustacji.

Doskonalenie i pogłębianie umiejętności wśród mieszkańców to ważna potrzeba realizacji warsztatów w tym kierunku, to lokalna edukacja kulinarna.


Koordynator projektu

Zofia Oksiuta