Uroczystość z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez ks. dr Andrzeja Ulaczyka w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach.

 

Po Mszy Św. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach zaprezentowali krótką „lekcję historii” na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

Później wszyscy obecni, za pocztami sztandarowymi udali się pod Pomnik Pamięci i Tożsamości Narodowej, gdzie odśpiewano hymn narodowy a następnie przedstawiciele władz lokalnych i instytucji złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni przemaszerowali, śpiewając pieśni patriotyczne na Skwer Niepodległości. Miało tam miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy dotyczącej 80 rocznicy bitwy pod Olszewem. Pani Alfreda Trzeszczkowska - wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Mierzwinie i twórca Izby Pamięci Narodowej opowiedziała o historii bitwy pod Olszewem i podziękowała za upamiętnianie wydarzeń spod Olszewa.