W dniach 17 i 19 czerwca 2024 r. w Szkołach Podstawowych w Strabli, Topczewie i Wyszkach odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczącej segregacji odpadów. Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniów klas I-IV Szkół Podstawowych, miały możliwość uczestniczenia w warsztatach na temat segregacji odpadów. Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo segregować odpady, co to takiego recykling oraz w jaki sposób możemy ponownie wykorzystywać wytworzone odpady

View the embedded image gallery online at:
https://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html#sigProId2e7e8a9107

Dnia 11.06.2024 r. w ramach projektu ,,Poznajemy Podlaskie” uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. księdza Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę autokarową, aby poznawać piękne zakątki Podlasia. W tym roku postanowiliśmy zwiedzić Tykocin i okolicę.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od pobytu w Europejskiej Wiosce Bocianiej w Pentowie. Dzieci dowiedziały się tam wielu informacji na temat życia i zwyczajów bocianów. Z dużym zainteresowaniem oglądały gniazda bocianie z wieży widokowej.
Następnie udaliśmy się do Tykocina, miasteczka położonego nad rzeką Narew. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru, podczas którego podziwialiśmy układ architektoniczny miasta zaprojektowanego przez Jana Klemensa Branickiego. Szczególną uwagę zwróciliśmy na Kościół Trójcy Przenajświętszej, pomnik Stefana Czarneckiego, Wielką Synagogę oraz najstarszy budynek w Tykocinie, gdzie aktualnie znajduje się restauracja ,,Alumnat”.
Kolejnym punktem naszego pobytu było zwiedzanie z przewodnikiem Zamku. Podczas pobytu na terenie zamku poznaliśmy bogatą przeszłość historyczną miasta i dowiedzieliśmy się, że to właśnie w dawnym zamku w Tykocinie zostało ustanowione najstarsze odznaczenie polskie – Order Orła Białego. Z wieży widokowej na zamku podziwialiśmy panoramę miasta i okolicy. Tykocin to miasto z bogatą kulturą żydowską. Wielka Synagoga była kolejnym punktem naszej wycieczki. Zwiedzaliśmy odnowione wnętrza, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej.
Pełni wrażeń i wiadomości udaliśmy się na pyszny obiad do restauracji Alumnat.
Ostatnim punktem naszej wyprawy było Krypno oraz pobyt w wiosce tematycznej ,,Pacowa Chata”. Tam uczniowie poprzez zabawę i działanie mieli okazję poznawać historię, dawne zwyczaje i  obrzędy szlacheckie. Po zwiedzeniu muzeum, dzieci podzielone na grupy  - prały na tarze, oddzielały groch od fasoli, przygotowywały i piekły podpłomyki, robiły gałgankowe laleczki z chusteczki, uczestniczyły w obrzędzie pasowania na rycerza – z wykorzystaniem strojów i rekwizytów historycznych. Zwieńczeniem pobytu w Pacowej Chacie  było  wspólne ognisko i smażenie kiełbasek oraz zabawa na placu zabaw.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wieczorem wróciliśmy do Topczewa.
Wyjazd ten był kolejną okazją do odkrywania nieznanych wcześniej dzieciom miejsc na Podlasiu.

K.Łuczaj, K.Kuryś, E.Masłowska-Malowaniec.

View the embedded image gallery online at:
https://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html#sigProIdb7f0b883d3

Szanowni Państwo

Zarząd Województwa Podlaskiego, Zarząd Województwa Mazowieckiego oraz Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego serdecznie zapraszają na spotkania konsultacyjne w zakresie przyjętych kierunków rozwoju Produktu Turystycznego w ramach przedsięwzięcia pn. „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” oraz możliwości osiągnięcia celów projektu, tj. komercjalizacji Produktu Turystycznego.

Prezentowany szlak to rzeki – ale też rzeki tematów do dyskusji, pomysłów na jego kształt i rozwój. Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkania konsultacyjne, podczas których zostanie zaprezentowana idea projektu oraz odbędzie się dyskusja na temat wizji i możliwości komercjalizacji planowanego produktu turystycznego. Zależy nam na poznaniu Państwa opinii i pomysłów.

Państwa obecność i głos w sprawie ma ogromne znaczenie. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych, które ze względu na rozpiętość szlaku i dla Państwa                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

  • 12.06.2024 r., w godz. 12:00-16:00 w Urzędzie Miasta Ostrołęki, Plac gen. J. Bema 1 w Ostrołęce, s. 9.
  • 13.06.2024 r., w godz. 12:00-16:00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Piszu, ul. Gizewiusza 5, s. 15.
  • 14.06.2024r., w godz. 13:30-17:30 - spotkanie podsumowujące w Białymstoku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1, s. 115.

Jednocześnie zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety. Chcielibyśmy poznać Państwa opinię, sugestie nt. projektowanego szlaku, udziału w systemie świadczenia usług i komercjalizacji w ramach tworzonego ponadregionalnego Produktu Turystycznego pn. „PISA-NARW – szlak aktywnej turystyki wodnej”, co pozwoli na uwzględnienie lokalnych potrzeb i preferencji. Ankieta będzie aktywna do 5 lipca 2024 r.

Formularz rejestracyjny na spotkania oraz ankieta wraz z pozostałymi informacjami o wydarzeniu są dostępne na Portalu Informacyjnym Województwa Podlaskiego podlaskie.eu pod poniższym linkiem:

https://podlaskie.eu/st/zaproszenie-na-spotkania-konsultacyjne-w-sprawie-projektu-pn-pisa-narew-szlak-aktywnej-turystyki-wodnej.html

 29 maja 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie budynku aktywności lokalnej i strażnicy OSP w Niewinie Borowym. Zebranych przywitał Wójt Mariusz Korzeniewski i przedstawił krótką informację o zrealizowanej inwestycji. Następnie zostały wręczone medale druhom strażakom z OSP Niewino Borowe. Odznaczeni zostali:

Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”: Stanisław Pietraszko, Krzysztof Niewiński, Edward Niewiński.

Srebrnym medalem „Za Zasługi dla pożarnictwa” Norbert Malinowski

Brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”; Sebastian Pietraszko, Jan Borowski

Odznaką „Strażak Wzorowy”: Ewa Pietraszko, Edyta Borowska, Irena Sygocka, Karolina Niewińska, Anna Malinowska, Marta Malinowska, Łukasz Niewiński

Odznaką ‘Za Wysługę Lat”: Leszek Sygocki - 40 lat; Piotr Bagiński – 30lat; Norbert Malinowski - 20 lat, Sebastian Pietraszko - 10 lat.

W uroczystościach udział wzięli:

Stefan Krajewski- wiceminister rolnictwa

Marek Malinowski- Wicemarszałek Województwa Podlaskiego,

Stanisław Derehajło – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego,

Sławomir Jerzy Snarski -  Starosta,

Krzysztof Konicki – Dyrektor Zarządu Związku OSP,

Wojciech Kusznerko- Komendant Powiatowy PSP,

Marcin Lasota – Przewodniczący Rady Gminy Wyszki,

Koła Gospodyń wiejskich, strażacy, radni, wykonawcy, inspektorzy oraz mieszkańcy.

Budowę budynku rozpoczęto w 2023 r. Wykonawcą był Zakład Usługowo Handlowy Dom-Bud Janusz Dworakowski z Łap. W ramach zadania wybudowano świetlicę wraz z garażem dla OSP. Zadanie dofinansowane było z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita wartość zadania 2 832 500,00 zł w tym dofinansowanie z BGK w kwocie 2 549 250,00 zł, wkład własny gminy w kwocie 283 250,00 zł.

 

View the embedded image gallery online at:
https://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html#sigProId83ecc134b4

SPOTKANIE INFORMACYJNE  -   FARMA WIATROWO – FOTOWOLTAICZNA WYSZKI

21 maja 2024r. w Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Wyszkach odbyło się spotkanie informacyjne „FARMA WIATROWO-FOTOWOLTAICZNA WYSZKI” zorganizowane przez firmę Green Bear Corporation Poland Sp. z o.o. w Warszawie. Na spotkaniu przedstawione zostały plany lokalizacyjne przedsięwzięcia, planowany harmonogram realizacji, rozwiązania technologiczne oraz zmiany przestrzenne, a także zostały przedstawione utrudnienia i korzyści płynące z realizacji i eksploatacji takiej inwestycji dla lokalnych mieszkańców oraz gminy. Na zakończenie spotkania mieszkańcy gminy oraz pozostali zainteresowani zabrali głos na temat inwestycji dotyczących odnawialnych źródeł energii, farmy wiatrowo-fotowoltaicznej Wyszki.

View the embedded image gallery online at:
https://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html#sigProId328c2ef0f8

 23 maja 2024 r. Jego Ekscelencja ks. Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk odwiedził Urząd Gminy w ramach wizytacji duszpasterskiej Parafii  p.w. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach. Spotkał się z Włodarzami Gminy,  dyrektorami jednostek oraz pracownikami. Podczas wizyty Ksiądz Biskup skierował kilka słów do zebranych oraz podarował pamiątkowy krzyż. Wójt Gminy Mariusz Korzeniewski pokrótce zrelacjonowała bieżące działania, zrealizowane i bieżące inwestycje.

Na zakończenie Jego Ekscelencja udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym.

View the embedded image gallery online at:
https://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html#sigProIdf2603152ef

fepz
 
 
         Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023 jest współfinasowany z Europejskiego Funduszu Społecznego+.
        Program realizowany jest w okresie 09.2023-11.2024.
 
Dystrybucja artykułów spożywczych do osób potrzebujących planowana jest w okresie 06-11.2024.
 
Cel programu:
przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnianie środków towarzyszących, wspierających ich włączenie społeczne.
 
Zadania i działania realizowane w programie:
Organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych;
Racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPR oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym;
Przekazanie artykułów spożywczych osobom potrzebującym (ubogim, rodzinom wielodzietnym, osobom w kryzysie bezdomności, migrantom – zgodnie z art. 7 Ustawy i pomocy społecznej), zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej.
Prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne;
Przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez udostępnienie osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami Programu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn.
 
Grupa docelowa:
Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 2.056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1.590,00 PLN dla osoby w rodzinie.
Pomoc mogą uzyskać osoby najbardziej potrzebujące, które otrzymały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej.
 
Przewidziane efekty i rezultaty:
zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację wspierających środków towarzyszących, takich jak: warsztaty edukacyjne oraz doradztwo indywidualne w zakresie dietetyki, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz integracji społecznej.
 
Na terenie Gminy Wyszki dystrybucją żywności w ramach Programu zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkach we współpracy ze Stowarzyszeniem Bank Żywności Suwałki-Białystok w Suwałkach
 
Osoby zainteresowane zakwalifikowaniem do Podprogramu 2023 zapraszamy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkach celem ustalenia sytuacji dochodowej (dochód jest ustalany za miesiąc poprzedzający).
 
 

Pierwsza sesja IX kadencji Rady Gminy Wyszki odbyła się 7 maja 2024 r. Otworzył ją najstarszy radny Pan Aleksander Kłoczko. Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Pani Marzanna Olszewska i zastępca Pan Tadeusz Wielanowski wręczyli zaświadczenia o wyborze nowo wybranym radnym oraz Wójtowi Gminy Wyszki Panu Mariuszowi Korzeniewskiemu. Następnie radni i Wójt złożyli ślubowanie.

Przewodniczącym Rady został  Pan Marcin Lasota, a  Wiceprzewodniczącymi  Pani Barbara Berg i Jerzy Kalinowski.

W skład Rady Gminy Wyszki wchodzą:

Berg Barbara

Falkowska Maria Marta

Falkowska Renata

Falkowski Eugeniusz

Górski Roman

Kalinowski Jerzy

Kłoczko Aleksander

Krasowski Piotr Antoni

Krysiuk Waldemar

Lasota Marcin

Miluski Sylwester

Niewiński Radosław

Oksimowicz Ewa Krystyna

Sacharzewski Sławomir Jan

Wiktoruk Stanisław

View the embedded image gallery online at:
https://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html#sigProIdd41d62162a