12 września 2021 r. miało miejsce poświęcenie samochodu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Topczewie. Zakupiony został fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO FLD3C o wartości 789 906,00 zł., który udało się zrealizować dzięki dotacjom uzyskanym z:

  • WFOŚiGW w Białymstoku oraz NFOŚiGW - 380 000,00 zł,
  • Komendanta Głównego PSP - 180 000,00 zł,
  • budżetu Gminy Wyszki - 189 906,00 zł,
  • budżetu Województwa Podlaskiego - 40 000,00 zł.
  • Banku Spółdzielczego w Brańsku – 10.000 00 zł. na zakup wyposażenia.

Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w intencji strażaków w Kościele parafialnym w Topczewie, którą celebrował ks. Proboszcz Zbigniew Bolewski. Następnie za pocztami sztandarowymi, zebrani na Eucharystii udali się na plac przy świetlicy, gdzie odbyło się poświęcenie samochodu. Wszystkich zebranych przywitał Wójt Mariusz Korzeniewski, podziękował za otrzymane wsparcie finansowe, bez którego nie byłby możliwy zakup nowego samochodu. Wśród zaproszonych gości byli obecni: st. bryg. Waldemar Kudrewicz - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim, st. bryg. w stanie spoczynku Piotr Pietraszko- były Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Sławomir Snarski- starosta bielski, Barbara Wyszkowsaka Perkowska- Dyrektor Banku Spółdzielczego oddział w Wyszkach, Zofia Oksiuta- Przewodnicząca Rady Gminy Wyszki, radni oraz strażacy.

Zakupiony pojazd jest wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 4150 l, zbiornik na środek pianotwórczy, autopompę dwuzakresową, maszt oświetleniowy, 60 m linii szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe oraz wyciągarkę.

 


Wojewódzki Konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego 2021” ogłosił samorząd województwa. Jego celem było, kultywowanie tradycji regionalnych, prezentacja bogactwa plonów, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot. Najładniejszy wieniec dożynkowy z Podlaskiego zawalczy o nagrodę Prezydenta RP podczas Dożynek Prezydenckich.
Chęć zrobienia wieńca zgłosiła nasza Gmina, którą reprezentowało Stowarzyszenie Przyjaciół Powiatu Bielskiego w osobach: Ewelina Kuczyńska, Tomasz Murawski, Apolonia Wyszkowska, Magdalena Maksimiuk, Beata Miluska, Marek Kuczyński, Tomasz Wyszkowski i dzieci: Amelia Murawska i  Pola i Amelia Kuczyńskie.
Wieniec powstawał dwa tygodnie (od poniedziałku do piątku) w godzinach wieczornych. Było to dla nas bardzo duże wyzwanie, do którego podeszliśmy z wielkim entuzjazmem. Nasza praca przebiegała w przemiłej atmosferze, gdyż w pracach uczestniczyły nasze dzieci jak i nasi rodzice. Natomiast w salce gwarno było i bardzo wesoło, choć sznurki pękały, śpiew rozlegał wkoło :) ;)
Wieniec musiał być wykonany z naturalnych materiałów - kwiatów, kłosów, zbóż, owoców, warzyw czy ziół, dlatego też już w czerwcu i lipcu zboża i kwiaty zbieraliśmy wszyscy.
Liczył się kunszt wykonania, walory estetyczne, dobór barw oraz sposób prezentacji wieńca, np. jego odśpiewanie w regionalnych strojach. 
Na tę okoliczność powstała piosenka, którą to odśpiewaliśmy wieniec - oczywiście w strojach ludowych w dniu konkursu, tj. 30 sierpnia 2021r.
Zwycięzcami konkursy została Gmina Boćki. Natomiast nasza gmina zdobyła wyróżnienie. Jesteśmy szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia.Natomiast reprezentowanie naszej Gminy Wyszki, to sama przyjemność, co możecie Państwo zauważyć na zamieszczonych zdjęciach.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i do zobaczenia na Dożynkach Wojewódzkich w Dąbrowie Białostockiej.
Ewelina H. Kuczyńska
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Powiatu Bielskiego

 29.08.2021r. w Wyszkach odbyły się Parafialno - Gminne Dożynki. Rozpoczęły się dziękczynną Mszą Św. o godz. 12.15 w kościele parafialnym, którą celebrował Proboszcz ks. Edward Sitnik. Wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy Pulsz, Szczepan, Wyszek oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Powiatu Bielskiego. Tradycyjnie już, wszyscy zgromadzeni na dożynkach podzielili się chlebem ofiarowanym przez parafian w procesji darów. Następnie Wójt Mariusz Korzeniewski zaprosił wszystkich zgromadzonych na Eucharystii na dalszą cześć uroczystości, która miała miejsce na placu przy Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym.

Wszyscy uczestnicy dożynek mogli spróbować pysznych potraw i wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Aktywna Wieś z Niewina Borowego, Strabella - Moja Mała Ojczyzna ze Strabli, Razem z Wyszek oraz mieszańców Wyszek.

Podczas biesiady przy wiejskich stołach czas umilały ludowe przyśpiewki w wykonaniu zespołów: Młodzi Duchem ze Strabli, Surażanki, Zawykowianki oraz skecz przygotowany przez Seniorów z Klubu Razem. Można było obejrzeć pokaz tańców w wykonaniu  Rada Dance Art oraz pokaz ognia przygotowany przez Fire Time. Imprezę zakończyła dyskoteka pod chmurką oraz koncerty zespołów Zimne Dranie, Fantastic Boys, Forti.

Podczas festynu można było honorowo oddać krew oraz zaszczepić się przeciw COVID -19.

 

 

 

Informacja dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących.

lisy

PUNKT INFORMACYJNY - MIKROINSTALACJE OZE NA TERENIE GMINY WYSZKI - DOŻYNKI PARAFIALNO GMINNE

dożynki

Zgodnie z ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021 osoba fizyczna objęta spisem powszechnym jest obowiązana do przeprowadzenia samospisu internetowego. Interaktywna aplikacja spisowa dostępna jest na stronie internetowej spis.gov.pl.

Obowiązku spisowego można dopełnić także dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99 i przekazując dane. Dzwoniąc na infolinię respondenci mogą skorzystać także z pomocy konsultantów w samodzielnym wypełnieniu formularza spisowego, pozyskać informacje o NSP 2021 oraz o rachmistrzach spisowych, w tym potwierdzić ich tożsamość.

Dla osób, które chcą dokonać samospisu internetowego, ale nie mają możliwości np. z powodu braku dostępu do Internetu, w urzędach statystycznych oraz urzędach obsługujących wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, zostały udostępnione pomieszczenia i sprzęt komputerowy do realizacji samospisu. Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy pracowników urzędów w dopełnieniu obowiązku spisowego. Lista miejsc, w których można dokonać samospisu została opublikowana na stronie internetowej GUS (stat.gov.pl).

W celu ułatwienia dokonania samospisu Urząd Statystyczny w Białymstoku we współpracy z Gminnymi Biurami Spisowymi organizuje także tzw. mobilne punkty spisowe w różnych miejscach na terenie województwa podlaskiego. Informacje o mobilnych punktach spisowych w województwie podlaskim można znaleźć w aktualnościach na stronie internetowej http://bialystok.stat.gov.pl/ oraz na profilu Urzędu Statystycznego w Białymstoku na Facebook’u.

W uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie możespisać się przez Internet lub przekazać danych poprzez infolinię spisową) z mieszkańcami będą kontaktowali się telefonicznie lub osobiście rachmistrzowie spisowi, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.

W przypadku, gdy zadzwoni lub przyjdzie rachmistrz spisowy nie można odmówić przekazania mu danych, uzasadniając odmowę na przykład realizacją samospisu w przyszłości.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

- specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

- kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

US w Białymstoku

Nie czekaj

 

W pięknej scenerii, na dziedzińcu pałacu w Strabli, dn. 11.08.2021r. odbyło się podsumowanie projektu ”Cudze chwalicie, swego nie znacie…” współfinansowanego przez Zarząd Powiatu w Bielsku Podlaskim oraz konkursu „Gdzie kucharek sześć…” ogłoszonego przez Urząd Gminy Wyszki jako zadanie publiczne, realizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Strabella - Moja Mała Ojczyzna” w Strabli. Głównym celem naszego zadania jest promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego m.in. przez pokazanie naszej kuchni regionalnej. Oferta była skierowana do seniorów z KGW ze Strabli, członkiń z sąsiedniej gminy oraz społeczności lokalnej. W ramach projektu członkowie koła przeprowadzili cykl warsztatów kulinarnych poświęconych przygotowaniu dań regionalnych takich jak: wypiek sękaczy, marcinka oraz innych ciast, wyrobu wędlin swojskich, kiszki ziemniaczanej, pierogów z różnym nadzieniem, bigosu oraz sałatek. Na spotkanie podsumowujące projekty przybyli zaproszeni goście: Starosta bielski- Sławomir Snarski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego– Marek Malinowski, Wójt Gminy Wyszki-Mariusz Korzeniewski, Sekretarz Gminy Wyszki- Tadeusz Wielanowski, Proboszcz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Strabli- ks. Maciej Łukaszewicz,   Dyr. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkach– Marzanna Olszewska, Dyr. Gminnego Centrum Biblioteczno- Kulturalnego – Marek Jarosz   wraz z kapelą „Pod Wezwaniem” oraz gościnnie wystąpiły zespoły śpiewacze : „Róże jesieni z Bociek”, Koło Gospodyń Wiejskich „Razem” z Wyszek, Koło Gospodyń Wiejskich z Niewina Borowego „Aktywna Wieś”, zespół ze Strabli „Młodzi Duchem” działający przy GCBK oraz mieszkańcy Strabli. Na wstępie spotkania koordynator projektów Zofia Oksiuta przywitała gości i z seniorami przedstawiła krótką inscenizację, przybliżając historię Strabli oraz podziękowała gospodarzowi Kamilowi Oksimowiczowi za użyczenie tego urokliwego miejsca na zorganizowanie spotkania i okazaną pomoc w przygotowaniu. W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele władz. Starosta Bielski podziękował seniorom za pracę społeczną oraz promowanie naszego dziedzictwa kulturowego, wręczając list gratulacyjny i upominki. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego również podziękował, życząc zdrowia i dalszych sukcesów obdarowując członków koła produktami podlaskimi. Równie miłe i ciepłe słowa skierował Wójt Gminy Wyszki  do  gospodyń strabelskich, dziękując  za współpracę i dotychczasowe działania na rzecz naszej małej ojczyzny. Następnie zaproszono wszystkich uczestników spotkania na degustację dań regionalnych. W pięknych okolicznościach przyrody i przy dźwiękach muzyki degustowano potrawy regionalne. W przerwie między posiłkami zespoły śpiewały a głos niósł się wśród narwiańskich pól i łąk. Podziękowania kierujemy do Kapeli Pod Wezwaniem oraz zespołom śpiewaczy, którzy uświetnili swoimi występami uroczystość.Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera, a na zakończenie podziękowano gościom za przybycie wręczając im sękacze.

Realizując zadania odkrywamy i pogłębiamy nasze talenty i umiejętności kulinarne. Promujemy lokalne dziedzictwo i upowszechniamy kulturalne spędzanie wolnego czasu czerpiąc z tego niewymierne korzyści. Zapraszając   społeczność lokalną oraz seniorów z sąsiedniej gminy do udziału w projekcie dajemy możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu kulturalnym w naszej miejscowości, możliwość poznawania naszej kuchni regionalnej, jednocześnie czerpiąc z doświadczenia i bogactwa innych organizacji pozarządowych.

                    

                 Koordynator projektu      

                          Zofia Oksiuta                                 

                                                                                                                                                                                 

W lipcu br. w Kalinówce odbyło się poświęcenie i oddanie do użytku nowej drogi asfaltowej. Przebudowę drogi gminnej wykonano w ramach własnych środków Gminy. Koszt inwestycji wyniósł 478 470,00 zł.

W uroczystości udział wzięli Wójt Mariusz Korzeniewski, Przewodnicząca Rady Zofia Oksiuta, Skarbnik Teresa Falkowska, kierownik referatu IGK Kazimierz Tymosiak, sołtys Kalinówki Mariusz Wyszkowski oraz mieszkańcy wsi. Drogę poświęcił proboszcz Parafii Wyszkowskiej ks. Edward Sitnik.

Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe MAKSBUD Sp. z o.o. z Bielska Podlaskiego.

     W dniu 20 lipca br. miało miejsce wydarzenie, które dotychczas odbywało się jesienią, a mianowicie Gminny Dzień Seniora, realizowany w ramach projektu socjalnego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej . W związku z pandemią COVID-19 w tym roku spotkanie seniorów zostało zaplanowane w plenerze. Podczas pikniku pod hasłem "Zdrowie jest najważniejsze", seniorzy mogli skorzystać z różnych atrakcji. W programie m. in. była promocja szczepień przeciw COVID-19, intruktaż nordic walking, zabawy i krzyżówki z elementami profilaktyki.  

     Seniorzy zrzeszeni w Klubach Seniora, zaprezentowali swój repertuar pieśni.  "Gwoździem programu" był skecz - U lekarza, podejmujący tematy z życia wzięte, wykonany przez świetnych aktorów z Klubu Seniora "Razem" w Wyszkach. W ramach zadania : "Poszerzamy horyzonty smaków regionalnych",  Koło Gospodyń Wiejskich "Aktywna Wieś" w Niewinie Borowym promowało regionalne i tradycyjne produkty, których smak można było poznać podczas pikniku. Była też uczta muzyczna, którą zapewniła Kapela Pod Wezwaniem.