W tym roku kolejne klasy otrzymają darmowe podręczniki.

Reforma, która miała zapewnić podręczniki szkolne za darmo wszystkim uczniom klas podstawowych i gimnazjalnych jest wprowadzana etapowo. W zeszłym roku darmowe książki do nauki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV oraz I klasy gimnazjum. W tym roku z ulgą odetchną także rodzice uczniów klas III i V klas podstawowych i II gimnazjum, którzy także będą mieli zapewnione podręczniki z ministerstwa.
Dopiero w przyszłym roku komplet darmowych podręczników otrzymają także uczniowie klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum.

Które podręczniki otrzymamy za darmo?

Uczniowie wszystkich klas objętych dotacją otrzymają komplet książek do nauki w poszczególnych klasach, w tym podręcznik i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Uczniowie klas I, II, IV szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum otrzymają podręczniki wieloletnie (z poprzedniego rocznika), w tym Elementarz MEN oraz podręcznik do języka obcego. W tym roku nowe będą tylko ćwiczenia, które, tak jak w roku poprzednim, będą własnością ucznia. Jedyny koszt, który obciąży rodziców będzie dotyczył zakupu podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych (np. etyka, religia, dodatkowy język obcy).
Uczniowie klas III i V szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum także otrzymają komplet podręczników szkolnych za darmo, w tym podręcznik MEN i ćwiczenia oraz podręcznik do nauki języka obcego. Będą to książki zupełnie nowe, wieloletnie, które posłużą w przyszłych latach kolejnym rocznikom. Rodzice uczniów tych klas będą musieli pokryć ewentualne koszty podręczników do nauki przedmiotów nieobowiązkowych.

VI klasa szkoły podstawowej i III gimnazjum na razie bez dotacji.

Rodzice uczniów klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjum będą z pewnością niepocieszeni, ponieważ ich dzieci w tym roku jeszcze nie otrzymają podręczników szkolnych za darmo. Dotacja obejmie wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych dopiero od września 2017/2018.