Już po raz drugi Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zorganizował dla Kół Gospodyń Wiejskich konkurs na prezentację stołów wielkanocnych. Odbył się on 31 marca, w niedzielę, w Ziołowym Zakątku w Korycinach. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników, swoje stoły wystawiło 70 Kół Gospodyń Wiejskich.

 

„Odzew, z jakim spotkał się drugi konkurs przerósł nasze oczekiwanie”- powiedział gospodarz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.

Komisja w składzie 8 osób miała nie lada zadanie, aby obejrzeć i ocenić potrawy na suto zastawionych stołach z pięknymi świątecznymi dekoracjami. Było na co popatrzeć, nie mówiąc już o smakach jakie zaserwowały tam podlaskie gospodynie.

Na tym wspaniałym przedsięwzięciu nie zabrakło też reprezentacji Gminy Wyszki. Swoje piękne świąteczne stoły zaprezentowały dwie organizacje, tj. Koło Gospodyń Wiejskich Aktywna Wieś z Niewina Borowego oraz Stowarzyszenie Młodzi Duchem ze Strabli. Na naszych stolach znalazły się świąteczne mazurki i różne babki, kiełbaski, mięsa pieczone i wędzone, klopsy i rolady z jajkiem, jajka faszerowane oraz w różnych postaciach jako świąteczne kurczaczki. Nasze pięknie ozdobione stoły budziły też uznanie oceniających. Jak powiedział Marszałek Derehajło- wszystkie koła wygrały i wszystkie odjechały z nagrodami za swój wielki wkład w tak wspaniałe wojewódzkie przedsięwzięcie.

Udział w tak wspaniale przygotowanej imprezie był okazją dla naszych pań do sprawdzenia się w konkursie, pokazania swoich umiejętności oraz „podpatrzenia” innych.

Organizatorzy imprezy zapewnili uczestnikom trochę ciekawych atrakcji. Można było posłuchać śpiewu Zespołu Klekociaki z Bociek, zobaczyć pieczenie sękacza nad paleniskiem lub przyjrzeć się jak powstają tradycyjne ozdoby wielkanocne. Chętni mogli wykonać badanie krwi na cholesterol i cukier oraz zmierzyć ciśnienie.

Oprócz „uczty” dla oczu, miło było usłyszeć słowa uznania od przedstawicieli władz samorządowych. Marszałek Derehajło podkreślał wielką przedsiębiorczość Kol Gospodyń Wiejskich i zapewniał iż Zarząd Województwa będzie wspierał działalność, która ma nie ocenioną wartość dla życia społecznego gmin.

Bożena Gromada

Zdjęcia:  Koło Gospodyń Wiejskich Aktywna Wieś z Niewina Borowego oraz Stowarzyszenie Młodzi Duchem ze Strabli

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.