7 września 2019 r. w Wyszkach po raz pierwszy w dziejach parafii wyszkowskiej odbyły się Dożynki Diecezjalne. Uroczystość rozpoczęła modlitwa różańcowa prowadzona przez ks. Romana Kowerdzieja – diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych. Wszystkich wiernych i duchowieństwo przywitał proboszcz Parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach ks. Andrzej Ulaczyk. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski, który powitał władze państwowe, samorządowe, poczty sztandarowe i delegacje rolników z wieńcami dożynkowymi z całej diecezji. Mszę Św. dziękczynną w intencji rolników i wszystkich pracujących na roli wygłosił Jego Ekscelencja ks. Piotr Sawczuk Biskup Drohiczyński. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Starostowie Dożynek Państwo Małgorzata i Andrzej Kowalewscy poprosili o pobłogosławienie ziarna i wieńców. Delegacje z parafii diecezji drohiczyńskiej z wieńcami dożynkowymi, przechodziły w procesji przed ołtarzem, gdzie zostały poświęcone przez Biskupa Drohiczyńskiego.

 

W homilii ks. biskup mówił o rolnikach, którzy przybywają do Wyszek z całej Diecezji Drohiczyńskiej, by podziękować Bogu za wszystko co dał w tym roku: za pogodę, zdrowie i za to, co urodziło się na polach. Szczególna wdzięczność należy się Bogu za te dobra, które może udzielić wyłącznie Stwórca, czyli życie. Dziękujmy więc za życie każdego człowieka i za obrońców, którzy stają w jego obronie. Biskup skierował słowa do wiernych, aby swoje życie opierać na Chrystusie i budować życie w świetle Ewangelii.

Następnie głos zabrał ks. Antoni Sieczkiewicz diecezjalny duszpasterz rolników. Mówił o problemach polskiego rolnictwa. Podziękował w imieniu rolników za dobro i wsparcie. Mówił, aby zawsze czekać lepszego jutra, a nadzieję poświęcić Stwórcy. Słowa podziękowania skierował Wójt Mariusz Korzeniewski, dziękując Biskupowi za sprawowaną Mszę Świętą, za wygłoszone słowo, za wybór miejsca i zaszczyt, że Dożynki Diecezjalne mogły odbyć się w Wyszkach. Wszystkich biorących udział w uroczystości Wójt zaprosił na poczęstunek.

Na zakończenie został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zgłoszonych zostało 66 wieńców: I miejsce zajęła Parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, II miejsce Parafia Św. Wawrzyńca w Kożuchówku, III miejsce Parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Wyróżnione przyznano Parafii Św. Jerzego w Sawicach, Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach, Parafii Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Fundatorem nagród był Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Po błogosławieństwie nastąpiło dzielenie się poświęconym chlebem, a następnie przemarsz na poczęstunek, który przygotowali mieszkańcy wszystkich miejscowości należących do Parafii w Wyszkach. Podczas biesiady przy wiejskich stołach czas umilały ludowe przyśpiewki w wykonaniu zespołów: Młodzi Duchem ze Strabli, Klubu Seniora Razem z Wyszek, Mianka z Mnia oraz czytanie noweli „Katarynka” Bolesława Prusa w ramach akcji „Narodowego Czytania 2019” pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.