14 września 2019 r. obchodziliśmy 80 rocznicę bitwy pod Olszewem, która miała miejsce w nocy z 13 na 14 września 1939 r. Stoczyła ją Suwalska Brygada Kawalerii ze zmotoryzowanym oddziałem niemieckim. W boju zginęło wielu szwoleżerów. Niemcy też ponieśli duże straty, w odwecie mordowali mieszkańców, palili zabudowania, rozstrzeliwali jeńców wziętych do niewoli.

Uroczystość upamiętniającą krwawą bitwę rozpoczęto Mszą św. w intencji poległych przy pomniku w Olszewie. Po Mszy św. miały miejsce przemówienia organizatorów i zaproszonych gości. Odbyło się też wręczenie odznaczeń. Pani Bożena Pierzchało nauczyciel i opiekun Izby Pamięci Narodowej 3 pułku Szwoleżerów Mazowieckich, znajdującej się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach otrzymała Odznakę Pamiątkową 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i zapalono znicze.

Dalsza cześć uroczystości – to piknik historyczny. Można było obejrzeć stoiska grup rekonstrukcyjnych, wojska oraz policji, a także eksponaty Izby Pamięci Narodowej z Bitwy pod Olszewem znajdujące się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach.

Około godz. 19.00, już po raz czwarty odbyła się Rekonstrukcja Bitwy pod Olszewem  w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego przy pomocy grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańców. Wzniesiono domy, obejścia, płoty, studnię z żurawiem i wiatrak, które przedstawiały Olszewo z września 1939r. Widowisko zrobiło ogromne wrażenie na oglądających.

Uroczystość zakończono Apelem Poległych.