10 grudnia 2019r. w Zaścianku Podlaskim w Skrybiczach odbył się konkurs na prezentację stołów wigilijnych. Jego organizatorem już po raz trzeci jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Główny cel konkursu to upowszechnianie wiedzy o regionalnych produktach oraz kultywowanie tradycji pokoleniowych. 32 Koła Gospodyń Wiejskich z całego województwa przepięknie zaprezentowały stoły z wigilijnymi potrawami połączone ze świątecznymi dekoracjami. Było na co popatrzeć, a komisji nie łatwo było wybrać najlepszy stół. O przyznaniu pierwszych miejsc decydowała wyjątkowa, unikalna potrawa kultywowana z pokolenia na pokolenia, w dodatku wyrabiana z własnych produktów. Taki produkt w postaci dżemu z suszonych owoców pochodzących z własnych sadów zaprezentowało KGW Malinniki, zdobywając pierwsze miejsce. Jak powiedział Marszałek Stanisław Derehajło, wszystkie koła, które nie boją się wyzwań uczestnicząc w tym konkursie, są zwycięzcami. W nagrodę wszystkim zespołom zostały wręczone dyplomy i bardzo przydatne nagrody rzeczowe.

Gminę Wyszki reprezentowały dwa koła, tj. KGW „Aktywna Wieś” z Niewina Borowego i KGW „ Strabella- Moja Mała Ojczyzna” ze Strabli. Nasze panie włożyły też niemało wysiłku, aby jak najlepiej zaprezentować swoje stoły i opowiedzieć komisji o zwyczajach kultywowanych na naszym terenie. Wypowiedź p. Zofii Oksiuta o tym, że włożone serce w przygotowywanie potraw wpływa na ich walory smakowe, była pokazana w Obiektywie TV Białystok. Trzeba przyznać, że dzień spędzony w świątecznej atmosferze tego konkursu przyniósł wiele pozytywnych doświadczeń i umocnił w przekonaniu, że to co robią organizacje ma głęboki sens. Na zakończenie tak uroczystego spotkania z Urzędem Marszałkowskim nasza Przewodnicząca Rady Gminy Wyszki, Pani Zofia Oksiuta, pięknie podziękowała w imieniu zebranych KGW za organizację tego przedsięwzięcia, życząc wszystkim zdrowych, pogodnych świąt. Dziękujemy paniom z wymienionych KGW za poświęcenie swojego czasu na przygotowanie tylu potraw wigilijnych oraz za niezawodność uczestniczenia w takich inicjatywach. Jest bardzo miło przebywać w grupie, która się rozumie i akceptuje nawzajem swoje działania. Niemałe słowa uznania i podziękowania należą się władzom Gminy Wyszki za umożliwienie transportu, który jest tak ważny aby wygodnie z tyloma bagażami dotrzeć na wyznaczone miejsce.

Zważając na świąteczny okres wypada życzyć wszystkim czytelnikom Świąt dających radość, zdrowie i wzajemną przyjaźń. Niech Wigilijne Stoły prezentują się tak, jak na naszych zdjęciach.

 

Relację przygotowała przewodnicząca KGW Aktywna Wieś Bożena Gromada.