Aktualności
- Szczegóły
02.06.2026r. uczniowie kas I –III ze Szkoły Podstawowejim. księdza Franciszka Jkuba Falkowskiego w Topczewie uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Białowieży z dofinansowaniem z programu "Poznajemy Podlasie”. Wyjazd był pełen niezapomnianych wrażeń, ciekawych odkryć i radosnych chwil. Odwiedziliśmy malowniczą Krainę Otwartych Okiennic, gdzie mogliśmy podziwiać pięknie zdobione, drewniane domy z kolorowymi okiennicami. Dzieci z zachwytem oglądały niezwykłe wzory i dowiedziały się, jak dawniej wyglądało życie mieszkańców podlaskich wsi.
Szczególną atrakcją był pobyt w Chatce Baby Jagi. Bajkowa atmosfera i tajemnicze zakamarki wzbudziły ogromne zainteresowanie najmłodszych. Dzieci z radością uczestniczyły też w warsztatach piernikowych. Samodzielnie przygotowywały i ozdabiały pachnące pierniki, rozwijając swoją kreatywność i pomysłowość. Na koniec pobytu w Chatce Baby Jagi dzieci w grupach rozwiązywały zagadki terenowe, za które otrzymały Honorowy Dyplom Tropiciela. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo – Leśnego w parku Pałacowym w Białowieży. Dzięki interesującym ekspozycjom dzieci poznały bogactwo przyrody Puszczy Białowieskiej w różnych porach roku, dowiedziały się wielu ciekawostek o zwierzętach i roślinach zamieszkujących ten wyjątkowy obszar oraz zobaczyły liczne eksponaty przedstawiające mieszkańców puszczy. Duże emocje wzbudziła wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Możliwość zobaczenia z bliska największego ssaka Europy była dla wielu uczestników spełnieniem marzeń. Oprócz króla puszczy dzieci podziwiały też łosia, jelenia, sarny, żubronie, dziki, koniki polskie oraz drapieżniki: wilka, rysia i żbika. Poza tradycyjnym spacerem odwiedziliśmy zlokalizowany na terenie rezerwatu pawilon edukacyjny, w którym znajdowały się nowoczesne multimedialne stanowiska, dzięki którym dzieci lepiej zrozumiały znaczenie ochrony przyrody i zachowania zagrożonych gatunków. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Parku Miniatur Zabytków Podlasie w Hajnówce. Spacer wśród wiernie odwzorowanych, pomniejszonych w skali 1:25 modeli cerkwi, kościołów i innych zabytków budowli był fascynującą lekcją historii, ukazująca wielokulturowość wschodniej Polski. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały m.in. Pałac Branickich, Klasztor Kamedułów w Wigrach, meczet w Kruszynianach oraz wiele przepięknych barwnych cerkwi.
Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji. Dzieci były zachwycone spotkaniem z żubrami, oczarowane bajkową Chatką Baby Jagi oraz wyjątkową przyroda Puszczy Białowieskiej. Był to dzień pełen nauki, zabawy i niezapomnianych wspomnień. Wyjazd ukazał, że Białowieża to miejsce łączące walory rekreacyjne z edukacyjnymi.
Krystyna Łuczaj, Elżbieta Wyłucka, Małgorzata Wyszkowska
http://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html?contrast=highcontrast2#sigProId42449c73a2
- Szczegóły

Zarząd Województwa Podlaskiego ogłasza nabór dla podlaskich przedsiębiorców działających wokół szlaku „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej”, który jest realizowany w ramach projektu nr FEPW.05.01-IP.01-0001/24. To świetna okazja na zdobycie wsparcia finansowego na wyjątkowo preferencyjnych warunkach.
Głównym założeniem jest dołączenie do systemu identyfikacji podmiotów
i możliwości skorzystania z obniżonego oprocentowania pożyczek w ramach działania 1.5 „Pożyczki na rozwój turystyki” z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Wsparcie kierowane jest do firm z sektora MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), które oferują lub chcą rozwijać usługi tworzące ofertę turystyczną wzdłuż szlaku Pisa-Narew (np. noclegi, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu, kajaki, lokalne atrakcje).
Wpis do Systemu Identyfikacji Podmiotów jest bezpłatny i stanowi pierwszy krok do ubiegania się o 1% pożyczkę na rozwój turystyki. Przedsiębiorca tym samym deklaruje komplementarność swoich usług z produktem turystycznym oraz chęć współpracy i rozwoju swoich usług.
Nabór podmiotów jest bezterminowy.
Zachęcamy do współpracy.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: 85 66 54 579 lub adres e-mail: monika.lange@podlaskie.eu
Dokumenty oraz druk do pobrania:
Załącznik_1._Wykaz_jednostek_samorządu_terytorialnego_na_szlaku1.pdf
Załącznik_2._Opis_działalności_komplementarnej_z_produktem_turystycznym1.pdf
Załącznik_3._Formularz_zgłoszenia1.doc
Załącznik_3._Formularz_zgłoszenia1.pdf
Załącznik_do_uchwały_Ogłoszenie_o_naborze_170_3452_2026_z_28.05.20261.doc
- Szczegóły
W dniu 7 czerwca 2026 r. w Niewinie Borowym odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W wydarzeniu uczestniczyli delegaci reprezentujący jednostki OSP z terenu gminy, przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście. Celem zjazdu było dokonanie oceny upływającej kadencji, wybranie nowych władz oraz wyznaczenie programu działania na kolejne pięć lat.
Obrady otworzył wiceprezes Janusz Wyszkowski, witając wszystkich uczestników oraz dziękując druhnom i druhom za ich codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. W czasie obrad delegaci pozytywnie ocenili działalność ustępującego Zarządu, udzielając mu absolutorium oraz dokonali wyboru zarządu, komisji rewizyjnej i delegatów na zjazd powiatowy.
Zjazd przebiegł w atmosferze rzeczowej dyskusji, wzajemnego szacunku i troski o dalszy rozwój ochotniczego pożarnictwa na terenie gminy.
Skład Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wyszkach na kadencję 2026–2031:
- Prezes – Marcin Lasota
- Wiceprezes – Janusz Wyszkowski
- Wiceprezes – Arkadiusz Karpiesiuk
- Komendant Gminny – Norbert Malinowski
- Sekretarz – Andrzej Niewiński
- Skarbnik – Stanisław Wiktoruk
- Członek Prezydium – Mariusz Korzeniewksi
- Członek Zarządu – Jan Bohojło
- Członek Zarządu – Marcin Puchalski
- Członek Zarządu – Wojciech Radkiewicz
- Członek Zarządu – Wiesław Zabrocki
- Członek Zarządu – Paweł Zawadzki
Skład Komisji Rewizyjnej:
- Przewodniczący – Radosław Korzeniewski
- Wiceprzewodniczący – Zdzisław Radkiewicz
- Sekretarz – Bogdan Zabrocki
http://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html?contrast=highcontrast2#sigProId806ddf8d40
- Szczegóły
22 maja 2026 r. odbyła się XVIII sesja Rady Gminy Wyszki. Wójt Mariusz Korzeniewski przedstawił sprawozdanie z pracy Wójta w okresie międzysesyjnym. Radni podjęli uchwały w sprawie:
- wyrażenia zgody na odpłatne nabycie do zasobu mienia komunalnego Gminy Wyszki zabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości Wyszki, stanowiącej własność osób fizycznych.
- określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na terenie Gminy wyszki
- zmieniającej uchwałę w sprawie zaliczenia dróg wewnętrznych do kategorii dróg gminnych.
- zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia odstępstw od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych na terenie gminy Wyszki.
- tekstu jednolitego uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Wyszki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
- wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wyszki na lata 2026-2037.
- wprowadzenia zmian w budżecie Gminy na 2026 r.
http://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html?contrast=highcontrast2#sigProId9cb45b8516
- Szczegóły
W dniu 18 maja 2026 r. w Sali bankietowej Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Wyszkach odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji projektu pn.
„Rozbudowa systemu zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz odbioru ścieków bytowych na terenie Gminy Wyszki”, realizowanego w ramach KPO B3.1.1 „Inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich”.
Wydarzenie połączone było z wręczeniem nagród laureatom konkursu ekologicznego „Oszczędzamy wodę – dbamy o przyszłość”, którego celem było promowanie postaw proekologicznych oraz budowanie świadomości najmłodszych mieszkańców na temat znaczenia ochrony zasobów wodnych.
W uroczystości udział wzięli liczni zaproszeni goście, wśród których obecny był Stefan Krajewski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego na czele z Andrzejem Pleszukiem – Dyrektorem Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Powiat Bielski reprezentowali Sławomir Jerzy Snarski – Starosta Powiatu Bielskiego oraz Maciej Bobel – Członek Zarządu Powiatu Bielskiego. W wydarzeniu uczestniczyli także Radni Gminy Wyszki, przedstawiciele wykonawców inwestycji, inspektorzy nadzoru oraz mieszkańcy gminy.
Spotkanie prowadził Wójt Gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski, który podkreślił znaczenie inwestycji dla rozwoju gminy oraz poprawy jakości życia mieszkańców. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i jakości dostaw wody, modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz unowocześnienia systemu zarządzania gospodarką wodną na terenie gminy.
Podczas uroczystości zaproszeni goście wielokrotnie podkreślali, jak ogromne znaczenie mają zasoby wodne oraz odpowiedzialne gospodarowanie wodą. Wskazywano, że inwestycje związane z rozbudową wodociągów, kanalizacji, modernizacją Stacji Uzdatniania Wody oraz wymianą wodomierzy na urządzenia ze zdalnym systemem odczytu są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochrony środowiska naturalnego.
Szczególnym momentem wydarzenia było wręczenie nagród dzieciom uczestniczącym w konkursie „Oszczędzamy wodę – dbamy o przyszłość”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, a ich prace spotkały się z dużym uznaniem uczestników wydarzenia. Konkurs pokazał, że najmłodsi mieszkańcy gminy doskonale rozumieją, jak ważna jest troska o środowisko i oszczędzanie wody.
Podczas uroczystości Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski wręczył również Wójtowi Gminy Wyszki Mariuszowi Korzeniewskiemu okolicznościową statuetkę w dowód uznania i wdzięczności za działalność przyczyniającą się do wspólnego dobra.
Uroczystość była okazją do wspólnego podsumowania realizowanej inwestycji, odwiedzin Stacji Uzdatniania Wody w Wyszkach i prezentacji efektów projektu oraz promocji działań proekologicznych na terenie Gminy Wyszki.
http://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html?contrast=highcontrast2#sigProIdc8a711f61f
- Szczegóły
10 maja 2026 r. w Wyszkach obchodziliśmy Gminny Dzień Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji strażaków z terenu Gminy Wyszki koncelebrowaną przez ks. Edwarda Sitnika, ks. Macieja Łukaszewicza oraz ks. Macieja Mieszczyńskiego.
Po Mszy Św. wszyscy zebrani za pocztami sztandarowymi, udali się pod Pomnik św. Floriana – patrona strażaków. Zaproszonych gości przywitał Wójt Gminy Wyszki Pan Mariusz Korzeniewski. Swoją obecnością zaszczycili:
Ks. Edward Sitnik - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Wyszkach,
Ks. Maciej Łukaszewicz- Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Strabli,
Ks. Maciej Mieszczyński- pochodzący ze Strabli,
Pan Stanisław Derehajło - radny sejmiku Województwa Podlaskiego,
Pan Jerzy Leszczyński - radny Sejmiku Województwa Podlaskiego,
Pan Janusz Kiersnowski- Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP,
St. br. Marcin Sawicki - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej,
Pani Natalia Rajewska – Kierownik ARiMR w Bielsku Podlaskim,
Pan Adam Gołębiecki - Kierownik KRUS Bielsk Podlaski, Radny Powiatu Bielskiego,
Pani Barbara Wyszkowska- Perkowska - dyrektor Banku Spółdzielczego w Brańsku oddział Wyszki,
Pan Wojciech Wardecki- dzielnicowy Gminy Wyszki,
Radni, sołtysi, strażacy oraz mieszkańcy.
Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń. Wyróżnienia otrzymali następujący strażacy z gminnych jednostek straży pożarnej:
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” został odznaczony druh:
Henryk Falkowski – OSP w Wyszkach
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni:
1. Marcin Puchalski - OSP w Topczewie
2. Artur Malinowski – OSP w Niewinie Borowym
Odznaką „Za Wysługę Lat” zostali odznaczeni:
1. Czesław Niewiński - OSP w Niewinie Borowym – 70 lat
2. Tadeusz Malinowski - OSP w Niewinie Borowym – 50 lat
3. Radosław Niewiński - OSP w Niewinie Borowym – 10 lat
Następnie księża dokonali poświęcenia zakupionego samochodu dla ochotniczej Straży Pożarnej w mulawiczach. Uroczystość zakończyły przemówienia zaproszonych gości.
Życzymy tyle samo powrotów, co wyjazdów! Niech św. Florian otacza Was swoją opieką!
http://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html?contrast=highcontrast2#sigProId009594765d
- Szczegóły
3 maja 2026 r. obchodziliśmy 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach celebrowana przez księdza Edwarda Sitnika.
Po Mszy Św. wszyscy zebrani, za pocztami sztandarowymi, udali się pod Pomnik Pamięci i Tożsamości Narodowej. Przedstawiciele Gminy Wyszki, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach, Gminnego Centrum Biblioteczno - Kulturalnego oraz Klubu Seniora Razem z Wyszek złożyli kwiaty oraz zapalono znicze. Wójt Mariusz Korzeniewski podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach. Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewano hymn Polski.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała ona prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
http://www.wyszki.pl/o-gminie/aktualnosci.html?contrast=highcontrast2#sigProIdb3db19f948
- Szczegóły
OGŁOSZENIE
o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu planu ogólnego gminy Wyszki
Na podstawie art. 13i ust. 3 pkt. 8, art. 8h, 8i oraz 8j ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130, z późn. zm.) oraz art. 39 i 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112, z późn. zm.), w związku z uchwałą Rady Gminy Wyszki nr VIII/57/24 z dnia 30 grudnia 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego, zawiadamiam o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu planu ogólnego gminy Wyszki wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, które będą prowadzone w terminie od dnia 30 kwietnia 2026 r. do dnia 28 maja 2026 r. w następujących formach:
- Zbieranie uwag w terminie od dnia 30 kwietnia 2026 r. do dnia 28 maja 2026 r.;
- Spotkanie otwarte, poprzedzone prezentacją projektu planu ogólnego gminy Wyszki, które odbędzie się w dniu 8 maja 2026 r. w godz. 10:00 – 12:00 oraz 16:00-18:00 w sali nr 6 w urzędzie gminy (ul. Piórkowska 2, 17-132 Wyszki).
- Dyżury projektanta planu ogólnego gminy Wyszki, które odbędą się w dniach 8 maja 2026 r. w godz. 12:00-14:00 oraz 18:00-19:00 oraz w sali nr 6 w urzędzie gminy (ul. Piórkowska 2, 17-132 Wyszki).
Z projektem planu ogólnego gminy Wyszki wraz z uzasadnieniem oraz prognozą oddziaływania na środowisko w czasie trwania konsultacji społecznych można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Wyszki w zakładce: Plan Ogólny w opracowaniu / Konsultacje społeczne (https://ugwyszki-bip.podlaskie.pl/index.php?wiad=148787) oraz w siedzibie Urzędu Gminy Wyszki przy ul. Piórkowskiej 2, 17-132 Wyszki, w godzinach pracy urzędu, w Referacie Gospodarki Komunalnej i Inwestycji (pokój nr 16).
Zainteresowani mogą składać uwagi dotyczące ww. planu ogólnego na piśmie utrwalonym w postaci:
- papierowej – osobiście lub drogą pocztową na adres: Urząd Gminy Wyszki przy ul. Piórkowskiej 2, 17-132 Wyszki
- elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej: skrzynki podawczej (na adres skrzynki e-Doręczenia: AE:PL-95062-15419-EJTHB-10 lub na adres elektronicznej skrzynki podawczej: /ugwyszki/SkrytkaESP) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub za pomocą poczty elektronicznej (na adres: ug_wyszki@post.pl).
Uwagę do projektu planu ogólnego gminy Wyszki należy złożyć na formularzu, dostępnym na stronie BIP Urzędu Gminy Wyszki https://ugwyszki-bip.podlaskie.pl/index.php?wiad=148787) podając swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile składający uwagę taki posiada, a także wskazując, czy składający uwagę jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej uwagą, z możliwością podania dodatkowych danych do kontaktu, takich jak adres do korespondencji lub numer telefonu.
Po zakończeniu konsultacji społecznych zostanie opracowany raport podsumowujący przebieg konsultacji, zawierający w szczególności wykaz zgłoszonych uwag wraz z propozycją ich rozpatrzenia i uzasadnieniem oraz protokoły z czynności przeprowadzonych w ramach konsultacji, które zostaną opublikowane na stronie BIP wraz z projektem planu ogólnego z uzasadnieniem oraz prognozą oddziaływania na środowisko.
Jednocześnie w związku z postępowaniem w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, przedmiotem której jest opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko skutków realizacji ww. planu ogólnego informuję, że zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski od dnia 30 kwietnia 2026 r. do dnia 28 maja 2026 r. w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, na adres: Urząd Gminy Wyszki przy ul. Piórkowskiej 2, 17-132 Wyszki, na adres skrzynki e-Doręczenia: AE:PL-95062-15419-EJTHB-10, na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej: /ugwyszki/SkrytkaESP lub na adres poczty elektronicznej ug_wyszki@post.pl.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag jest Wójt Gminy Wyszki.
- Szczegóły
W ramach konkursu wpłynęło 25 rozwiązań krzyżówki. Nagrodzone zostały wszystkie osoby. Upominki dla dzieci, które jeszcze nie odebrały nagrody zostaną przekazane do szkół w celach ich rozdania. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.
















