Z dniem 31.12.2022 r. zaprzestajemy udzielania świadczeń zdrowotnych w Ośrodkach Zdrowia w Topczewie i Strabli. Decyzja ta jest podyktowana wieloma czynnikami:

• zmniejszeniem się liczby pacjentów korzystających z usług w tych Ośrodkach – jak wszyscy wiemy, populacja naszej gminy zmniejsza się z przyczyn naturalnych – większość pacjentów to ludzie starsi,
  • brakiem trzeciego lekarza – przy obowiązujących w kontrakcie z NFZ sztywnych godzinach przyjęć w Ośrodku Zdrowia w Wyszkach – 8.00-18.00 – codziennie jedno z nas pracuje 10 godzin,
  • wzrostem kosztów prowadzenia działalności – opłaty, koszt obowiązkowego wyposażenia, cyfryzacji, wynagrodzeń pracowników i największe obecnie – koszt energii elektrycznej i ogrzewania – którego nie jesteśmy w stanie zrównoważyć przychodami z kontraktu – NFZ płaci nam stawkę kapitacyjną - czyli dostajemy pieniądze za każdego zapisanego do nas pacjenta, nie za wizyty – niezależnie, czy ktoś choruje często czy wcale, kwota jest taka sama – przy małej liczbie pacjentów nie równoważy ona koniecznych wydatków.

Pragnę wyjaśnić, że decyzja o zamknięciu filii w Topczewie i Strabli nie wynika z naszej złej woli czy też niezważania na to, że „dobro pacjenta jest najważniejsze”.

Myślę, że tak dla nas jak i dla każdego pacjenta z naszej gminy najważniejsze jest, żeby lekarz był dostępny – ale dostępność ta w sytuacji braku pokrycia kosztów może stanąć pod znakiem zapytania. Nie jesteśmy jednostką publiczną - musimy samodzielnie finansować swoje utrzymanie. I żeby pracować dalej i służyć wszystkim pacjentom jesteśmy zmuszeni zamknąć obie filie.

NZOZ w Wyszkach

Joanna Paszko-Wojtkowska