17 września 2017r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 78 rocznicę bitwy pod Olszewem, której organizatorami były Gmina Wyszki i Gmina Brańsk przy współudziale wielu osób i instytucji. Patronatem honorowym uroczystość objęli Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski i Starosta Bielski.

 

Rozpoczęto Mszą św. w intencji poległych, którą celebrował Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie ks. kan. Paweł Anusiewicz. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem i zapalono znicze.

Dalsza cześć uroczystości – to piknik historyczny. Można było obejrzeć stoiska grup rekonstrukcyjnych, wojska oraz policji, a także eksponaty Izby Pamięci z Bitwy pod Olszewem znajdujące się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach. W uroczystości uczestniczyli też żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Rumunii.

Około godz. 19.00, już po raz drugi odbyła się Rekonstrukcja Bitwy pod Olszewem w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana  Kozietulskiego przy pomocy grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańców. Wzniesiono domy, obejścia, płoty, studnię z żurawiem i wiatrak, które przedstawiały Olszewo z września 1939r. Widok był realistyczny, a widowisko zrobiło ogromne wrażenie na oglądających.

Uroczystość zakończono Apelem Poległych.