15 sierpnia 2020 r. w Wyszkach obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystość rozpoczęto na cmentarzu parafialnym wspólną modlitwą przy mogile ochotnika wojny polsko-bolszewickiej Józefa Wielowiejskiego, który zginął w walce w 1920 r.

Następnie za pocztami sztandarowymi, ze śpiewem pieśni patriotycznych zebrani udali się na Skwer Niepodległości przy Urzędzie Gminy Wyszki, gdzie nastąpiło poświęcenie krzyża z tablicą o treści: W 100. Rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II i Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą” wdzięczni spadkobiercy wiary i miłości ojczyzny. Odsłonięto również tablicę historyczną poświęconą wojnie polsko- bolszewickiej i bitwie Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”. Pod krzyżem delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze. Głos zabrał Wójt Mariusz Korzeniewski, który mówił, iż 15 sierpnia to bardzo ważny dzień. To nie tylko święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ale również święto wielkiego polskiego triumfu. Zwycięstwo naszych rodaków sprzed 100 lat uważane jest za jedno z najważniejszych w historii świata. To właśnie ta bitwa zatrzymała atak Rosji Radzieckiej na Polskę oraz komunizmu na Europę i na świat. Bitwa Warszawska to świadectwo triumfu polskiego oręża i wielkie zwycięstwo naszej narodowej jedności. W 1920 roku wobec sowieckiej nawały  Polacy stanęli do obrony swojego Państwa i swojej chrześcijańskiej tożsamości. Było to możliwe dzięki ich bohaterskiej postawie, strategicznemu zmysłowi i wierze w opiekę Bożą.

           Eucharystię w intencji ojczyzny celebrował Proboszcz wyszkowski Andrzej Ulaczyk. Po Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu: Stowarzyszenia Młodzi Duchem ze Strabli, Koła Gospodyń i Klubu Seniora Razem z Wyszek, Benjamina Oksiuta, The Teachers oraz zespołu Pokolenie z Wyszek.